Whatsapp +90 530 412 70 20
Konum İsntanbul\Beylikdüzü
Pzt-Cuma 09:00 - 17:00

Akut Orta Kulak İltihabı

Orta kulak, kulak zarının arka tarafında yer alan ve içerisi hava ile dolu olan bölümdür. Orta kulak basıncının eşitlenmesi ise, ostaki kanalı yolu ile olmaktadır. Bu eşitlenme genizden hava alınarak yapılır. Orta kulak görevini yeteri kadar yapamaz ise, akut orta kulak iltihabı meydana gelir ve bu kişinin sağlığını olumsuz olarak etkiler. Kulak zarının arka kısmında meydana gelen akut orta kulak iltihabı, virüslerin meydana getirmiş olduğu enfeksiyonlardır.

Aynı zamanda zararlı bakterilerin oluşması neticesinde de, akut orta kulak enfeksiyonu ortaya çıkar. Ostaki kanalı, ortak kulağın havalanmasını sağlar. Eğer bu havalanmayı yeteri kadar yapamaz ise, fonksiyonel bozukluklar neticesinde iltihaplanma meydana gelir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı nedeni ve ortaya çıkan alerjik durumlar, ostaki kanalının orta kulağın havalandırma görevini iyi şekilde yapamamasına neden olur ve bu durum ise ortaya, orta kulağın enfeksiyon kapmasını sağlar. Ortaya ise akut orta kulak iltihabı çıkar.

Akut Orta Kulak İltihabı Kimlerde Görülür? Çeşitleri Nelerdir?

Akut orta kulak iltihabı bazı nedenlerden dolayı meydana gelen bir hastalıktır. Belli bir yaş ve cinsiyete bağlı olmayan bu rahatsızlık, herkeste olabilir. Fakat bazı kişilerde ise bu rahatsızlık, daha sık şekilde görülebilir.

Bu kişiler ise şunlardır.

  • Anne sütünden kesilmiş olan ve süt ihtiyacını biberonla karşılayan bebeklerde, akut orta kulak iltihabı görülür.
  • Yuva ve kreşe giden çocuklarda da bu rahatsızlık sıklıkla görülebilir.
  • Bayanlara nazaran erkeklerde, daha fazla görülür.
  • Belli bir yaş grubunun altında olan çocuklarda da bu hastalık görülür. Bu yaş grubu ise beş ve altındaki çocukları kapsar.

Bunların dışında ise; ev ortamında sigara içilmesi durumunda ve yaşam alanının yeteri derece de havalandırılmaması durumunda ise, o yerde yaşayan çocuklar bu rahatsızlığa maruz kalırlar. Bu durumlarda ise çocuklar, akut orta kulak iltihabı hastalığı ile karşılaşırlar. Daha çok çocuklarda görülen bu rahatsızlık, sık olmamak ile beraber ergenliğe giren gençlerde de görülmektedir. Çocuklarda görülen akut orta kulak iltihabının çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar ise; efüzyonlu otitis, akut otitis ve seröz çeşitleridir.

Akut Orta Kulak İltihabı Sebepleri Nelerdir?

Bakteri ve virüs nedeni ile meydana gelen akut orta kulak iltihabı, çocuklarda boğaz yolu ile başlar ve daha sonra orta kulağa gelir. Çocuklarda bu rahatsızlığın sık olmasının sebebi ise, çocukların ostaki kanalının yetişkinlere göre daha kısa olmasıdır. Bu durum ise daha kısa sürede orta kulakta iltihabı olmasına sebebiyet verir. Boğazdan orta kulağa doğru ulaşan mikroplar, bu bölgede üreme yaparlar. Daha sonra ise ostaki kanalında bir şişme meydana getirir ve ostaki kanalının görevini yapamamasına sebep olur. Bu durum ise meydana akut orta kulak enfeksiyonunun çıkmasına sebep olur.

Akut orta kulak iltihabı sebeplerini ise şu şekilde yazabiliriz.

  • Üst solunum yolu hastalıklarının olması, orta kulak iltihabının meydana gelmesine sebep olur.
  • Orta kulakta fazla miktarda bakterinin oluşması nedeni ile bu rahatsızlık oluşur.
  • Burunda ve sinüslerde bazı rahatsızlıkların olması da, akut orta kulak iltihabının ortaya çıkmasına neden olur.

Bunların haricinde; nadir de olsa kan yolunda meydana gelen enfeksiyonun kulak bölgesine ulaşması ile bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Bağışıklılığı güçlü olmayan çocukların ise akut orta kulak iltihabı rahatsızlığına yakalanması, daha sık olmaktadır.

Akut Orta Kulak İltihabı Rahatsızlığının Tanısı Nasıl Konur?

Orta kulak iltihabının meydana gelmesi durumunda, kişide farklı rahatsızlıklar nükseder ve kişinin hayat kalitesi düşer. Orta kulak iltihabının tanısını ise hastanın doktora bazı şikayetler ile gitmesi sonucunda ortaya çıkar ve hekim, kendisinin akut orta kulak iltihabı olduğu tanısını koyar. Eğer kulağınızda bir ağrı ve tıkanma meydana gelmişse, kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kusma, iştahsızlık çekme, ateşin çıkması, kulakta akıntının meydana gelmesi ve az duyma gibi durumlar ile karşılaşıldığında, mutlaka hekiminizin sizi muayene etmesi gerekmektedir. Orta kulak iltihabının tanısı ise, bu belirtilerden bazıları ile ortaya çıkar ve hekiminiz tarafından tanı konur.

Akut Orta Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Beş yaşının altındaki çocuklarda sık olarak meydana gelen akut orta kulak iltihabı, iki yaşındaki çocukların çoğunda bir defa meydana gelir. Bu gibi durumda ise hekiminiz çocuğunuzun geçirmiş olduğu enfeksiyonun durumuna göre tedavi yöntemi uygular. Eğer çocukta otit orta kulak iltihabı meydana geldiği ise, on gün süre ile antibiyotik tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Hekim gerekli olan ilaç tedavisini hastanın annesine söyler. Orta kulak için kullanılması gereken antibiyotik dışında ise, meydana gelen ateşlenme ve ağrı gibi durumlarda da, ağrı kesici hekim tarafından reçeteye yazılır ve kullanılmaya başlanır.

Share:
Previous post
Burun Kanaması Neden Oluşur?
Next post
Konuşma Bozuklukları

Leave A Reply

tr_TRTürkçe