Whatsapp +90 530 412 70 20
Konum İstanbul\Beylikdüzü
Pzt-Cuma 09:00 - 17:00

KULAK AKINTILARI

Her insan yaşamının bir döneminde kulakları ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Özelikle bu sorunların başında kulak akıntıları yer almaktadır. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her bireyde oluşabilir. Ama yaşa göre ortaya çıkma sebepleri farklılık gösterebileceği gibi sonuçların da önemlilik düzeyi değişir. Bu yüzden bu sorunla karşı karşıya kalanların es geçememesi iyi olacaktır.

  1. Nedenleri Nelerdir?

Kulak akıntılarının sebepleri tek kalemde anlatmak mümkün değildir. Çünkü akıntıların kaynağı çok girift bir konudur. Ayrıca başka rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Akıntının kaynağı genelde dış kulak, orta kulak ve mastoid kavite kaynaklıdır. Bebeklerde ve çocuklarda akıntının kaynağı enfeksiyon nedenli olabilirken, yetişkinlerde kulak zarı deliği veya iltihap kaynaklı ortaya çıkan bir durumdur.

  1. İltihaplanma Kaynaklı Kulak Akıntıları

İltihap nedenli akıntılar dış kulak yolu iltihabı olarak adlandırdığımız bir rahatsızlık türüdür. Dış müdahale ile oluşacak travmalardan sonra ortaya çıkar. Özellikle yüzme ile uğraşan insanlarda daha sık görüldüğü bilimsel araştırmalarla sabittir. Ayrıca farklı cisimlerle kulağa dışardan müdahale bu durumu tetikler. Muhtemelen bir çok yerde duymuşsunuzdur, biz de burada altını çizmek de yarar görüyoruz. Kulak çöpleri ile kulakları temizlemeye çalışmanız oldukça zararlıdır. Banyo yaparken kulakların içine gereğinden fazla su kaçması da bölgedeki iltihabı arttırır. Nadir görülen durumlardan biri de işitme cihazı kullanımından kaynaklanan akıntılardır. Zaman da zaman da bölgede mantar oluşumundan dolayı da olabilir.

  1. Orta Kulak Nedenli Sıkıntılar

Bu akıntılar dış kulak akıntılarına nazaran daha ileri seviyeli bir akıntıdır. Zaten akıntının rengi be biçimi de farklıdır. Genelde kanlı olan bu akıntılar aynı zamanda kısa sürelidir. Akıntı olmadan önce çok ciddi ağrıya neden olur. Fakat iltihabın vücuttan atılması sonrasında bu ağrı öncekine nazaran azalmaktadır. Bu akıntıyı ihmal etmemelisiniz. Çünkü iltihap, vücudun hangi bölgesi olursa olsun yayılması kötü bir durumdur. Orta kulak iltihabının yayılması da koelesan veya otomastoidit ortaya çıkabilir. Bu yüzden o aşamaya gelmeden mutlaka tedavinizi ihmal etmemelisiniz. İltihabın iyive yayılması ağrıyı şiddetlendirirken aynı zamanda kulağınızın dış görüntüsünde de bozukluklar görülür. Kulak ve kafa arkasında şişlikler meydana gelirken kulak kepçesi de düşme eğilimi gösterir. Aynı zamanda ağrı artarken buna ateş de eklenecektir. Bundan dolayı rahatsızlıklarınızı ilk hissettiğiniz anda hemen bir hekime veya sağlık kuruluşuna başvurmak oldukça önemlidir.

  1. Tümör İhtimali Her Zaman Aklımızda Olmalı

Unutmamalıyız ki vücudumuz kendi içerisinde meydana gelen işlevsel bozukluların sinyalini bize çeşitli şekillerde vermektedir. Belki şuan küçük olarak nitelendirdiğiniz rahatsızlıklar daha büyük sağlık sorunlarının habercisi olabilme ihtimalini aklınızdan çıkarmamalısınız. O yüzden her rahatsızlığınızı es geçmemek sizin lehinize olacaktır. Yine kulak akıntılarının da böyle bir mesaj kaygısı olabilir. Genellikle bu tarz durumlarda bu akıntılar diğer akıntılardan farklıdır. Bunu gözle fark edilmesi muhtemeledir. Çünkü bunlar genelde kanlı veya daha koyu renkte olurlar. Böyle bir akıntı gördüğünüzde hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

  1. Tanı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi akıntıyı görür görmez hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gereklidir. Hekiminiz uygun tanı koyduktan sonra hemen tedaviye başlamalısınız ki sonuç alabilesiniz. Öncelikle doktorunuz muayene sırasında hastalığın nedenini ortaya koymak için kulağınızı dışardan muayene eder. Kulak kepçesini şişlik olup olmama ihtimaline göre hem elle hem gözle muayene eder. Dış kulakta olası bir semptom yoksa kulak zarı ve kulak kanalına bakar. Bunun kulak içini gösteren çeşitli tıbbı kameralar geliştirilmiştir. Bu incelemelerin ardından gerekli teşhiş konulur. Kulak içi incelemesi ağrılı bir işlem değildir.

  1. Akıntının Önlenmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basittir. Kulak temizlemek için kulak içine çeşitli nesneler sokmak oldukça yanlıştır. Banyo esnasında temizlik amaçlı kulak içine su tutmaktan kaçınmalısınız. Yüzme esnasında kulak içine su kaçmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Ayrıca kullandığınız havlular kişiye özel olmalıdır.

  1. Sonuç

Kulak akıntıları önemsenecek rahatsızlıklardır. Boyutu ileri veya geri hangi seviyede olursa olsun üzerine önemle eğilmelisiniz, asla ihmal etmemelisiniz. Bu tarz akıntıların başka hastalıkların habercisi olabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmamalısınız. Toplum arasında yaygın bilinen ama yanlış olan temizleme ritüellerinden kaçınmanız yararınıza olacaktır.

Share:
Previous post
DIŞ KULAK YOLU ENFEKSİYONLARI
Next post
SES KISIKLIKLARI

Leave A Reply

tr_TRTürkçe