Whatsapp +90 530 412 70 20
Konum İstanbul\Beylikdüzü
Pzt-Cuma 09:00 - 17:00

Alerjik Nezle

Hepimizin bildiği gibi nezle genelde kış aylarında soğuklardan dolayı çok yaşadığımız hastalıklar arasında yer alan nezle soğuk ve vücudumuzdaki bağışıklığın zayıflaması sonucu ortaya çıkan üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Solunum yolunun aldığı viral enfeksiyonların etkisi ve virüslerin solunum yoluna yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir gerekli olan tedavilerin uygulanması sonucu kolay atlatılan aynı zamanda ihmal edilmesi ile oldukça sıkıntılı sonuçların ortaya çıkmasına neden olması ile bilinmektedir. Tedavisinin ihmal edilmesi durumunda oldukça sıkıntılı kalıcı hastalıkların sonuçların ortaya çıkama ihtimali olduğunu hatırlatmak isteriz

 

Tabi nezlenin de farklı çeşitleri bulunmaktadır bunlar içerisinde alerjik nezle de yer almaktadır sizlere alerjik nezleyi ve neler yapılması gerektiğini nasıl bir tedavi ile birlikte uygulamasında olumlu sonuçlar alabileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

 

            Alerjik nezle adından ile anlaşılacağı gibi bünyemize etkisi olan durumlarda kendisini gösteren nezle çeşididir bu neden ile önemle dikkat etmek gereken durumlardan bir tanesidir.

 

Alerjik nezle nelerden oluşur ve ne yapabiliriz.

 

– 1- Kedi köpek kuş tüyü ve mevsimsel geçişlerde ilkbahar ve yaz aylarında olabileceği gibi sonbahar aylarında da olduğunu hatırlatmak isteriz.

 

– 2- Baş ağrısı sık sık hapşırma burun tıkanıklığı ve bazense kaşıntılar da bu belirtilere dâhil olmaktadır.

 

– 3- Bu tarz alerjisi olan kişilerin bu durumu asla ihmal etmemeleri gerekmektedir hafif atlatılma olanağı olduğu gibi ne yazık ki öldürürcü sonuçların ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir işte bu yüzden bu şikâyetleri olan kişilerin mümkün oldukça bu durumu ihmal etmemeleri gerekir.

 

– 4 –  Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, koku almada sıkıntı, öksürük, hapşırma, gözlerde sulanma ve halsizlik gibi belirtiler ile kendisini göstermesi ile bilinen alerjik nezlenin tedavisi için mutlaka doktor muayenesinin yapılması gerekmektedir. Bazı ilaçların kullanılması daha kolay geçmesine yâda daha az sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır bu neden ile ihmal edilmemesine özen göstermek gerekir.

 

– 5 –  Basit gibi gözükse de ne yazık ki oldukça sıkıntılar yaşamanıza neden olmaması için öncelik ile belli testlerin yapılması ve çıkan sonuçlara göre tedavi edilmesi daha büyük sorunlar yaşamanıza engel olacaktır bu neden ile en kısa zamanda alerji testlerinin yapılası için doktor muayenesini ihmal etmeden tedavilere başlanması gerekir.

 

– 6- Bazı bitkilerin alerjik nezleye iyi geldiğini belirtmek isteriz bunları kullanmak sorunlarınızı daha kolay çözmenize neden olacağını unutmamak gerekir civanperçemi, huş ağacı, kırlangıç otu, andız bitkisi ve papatya çayı gibi bitkisel olarak da tedavilerinizi yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 

– 7- Alerjisi olan kişilerin özellikle mevsimsel geçişlerde, kışın beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gerekir bağışıklık sisteminin güçlü olması ve aynı zamanda kullanılması gerekilen ilaçların önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

 

– 8- Bazı noktaları günlük hayatımızda uygulamaya dikkat etmek alerjik nezle olmamak için uygulanmasında faydalı olmaktadır burnunuza gün içinde belli aralıklarda su çekerek temizlemek, evde kullanılan battaniyelerin mümkünse nevresimli olmasına dikkat etmek, yoğun kokulardan uzak durmak, elyaf, visko kullanmaya dikkat etmek gerekir.

 

– 9- Evde göstereceğiniz özen evi sık sık havalandırmak mümkün oldukça yün, tüylü eşyaların olmaması, evcil hayvanları evde beslememek, deterjanları özenle seçmek ve yıkamalarda yumuşatıcı sonrası tekrar durulamak, çamaşırların yüksek ısıda yıkanması, kimyasal maddelerden uzak durulması bilindiği gibi nemin bu tarz şikâyetlerin artmasında oldukça fazla etkisi bulunmaktadır

 

            Alerjik nezle basit gibi görünse de ne yazık ki oldukça sıkıntılı ve günlük hayatımızı etkileyecek hastalıklar arasında yer almaktadır bu neden ile gerek kullanılması gerekilen ilaçlar gerekse bitkisel olarak uygulanacak tedavilerin ihmal edilmemesinin daha sağlıklı olacağını hatırlatmak isteriz.

 

Günlük hayatımızda aynı zamanda bazı sorunlar ile karşılaşmamak için doktor tavsiyesi kadar kendimizce de uygulamamız gereken özeni göz ardı edilmemesi sonucu daha rahat ve kolay geçmesini sağlama imkânı bulunmaktadır çünkü alerjik nezlenin oldukça uzun süre devam etme ihtimalini göz önüne alırsak buda hayatımızı kısıtlaması için yeterli olmaktadır. Bu nedenle tedavinin yanı sıra uygun görülmesi halinde aşı yapılmasının da alerjik nezlenin tedavilerinin arasında yer almaktadır aynı zamanda korunma yöntemlerini göz ardı etmemek gerekir. Alerjik nezleyi daha rahat kolay atlatmak vücudumuzun da sağlığına kavuşması için kendimizce göstereceğimiz duyarlılığa bağlı olduğunu unutmamak gerekir.

Share:
Previous post
Konka Büyümeleri
Next post
Bademcik İltihapları

Leave A Reply

de_DEDeutsch