Whatsapp +90 530 412 70 20
Konum İsntanbul\Beylikdüzü
Pzt-Cuma 09:00 - 17:00

YENİ DOĞAN BURUN TIKANIKLIKLARI-KOANAL  ATREZİ

Burunun iki giriş deliği vardır ve bunlar iki tünel gibi arkaya doğru gider. Arkada ise açılma alanları vardır. Bu bölgeye Koana denir. Eğer doğuştan bu iki kanal tıkalı ise buna Koanal Atrezi hastalığı denilir. Bu hastalık tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Eğer tıkanıklık tek taraflı ise ameliyat işlemleri ötelenebilir ancak iki delikte tıkalı ise bir an önce müdahale edilerek arka deliklerin açık hale getirilmesi gerekmektedir. Özellikle yeni doğan burun tıkanıkları emme esnasında bebeğin göstermiş olduğu tepkilere bakılarak teşhis edilebilir. Eğer yeni doğan bebek emme esnasında nefes alıp vermeyi tolere edebiliyorsa bu süreç doğal bir şekilde ilerler ancak emme esnasında morarma ve kasılma gibi belirtiler varsa bu Koanal Atrezi belirtsi olabilir.

Bebeklerde Hırıltı ve Nefes Zorluğu

Bebeklerde bir miktar sümük ile bile birlikte solunum yollarının daralması ile birlikte hırıltı ve nefes zorluğu yaşanmaktadır. İlk 4 ay boyunca bebekler sadece burundan nefes alıp  verir ve tıkanıklık durumunda bebek nefes almayı bırakabilir ve ani ölümlere sebep olabilir. Bu sebeple ilk 4 ay burun tıkanıklığı olsa da olmasa da her gün burun temizliği mutlaka yapılmalıdır. Tavsiye olarak her beslenme öncesi mutlaka burun temizliği yapılmalıdır ve böylece düzgün bir şekilde nefes alacaktır. Emme sırasında çocuk göğüsten kendini kaldırıp nefes alma gibi refleks göstermeyecektir. Dolayısıyla daha rahat ve verimli bir şekilde emecektir. Daha az gaz sorunu olacaktır. Daha kuvvetli emeceği için daha fazla beslenecektir.

Bebeklerde Burun Temizliği

Doğumdan itibaren bebeğin düzenli uyku alışkanlıkları ve beslenmesi için burun temizliği oldukça önemlidir. Bu süreçte yeni doğan bebeklerin burun içlerinin doğal yollarla temizlenmesi ve gerekirse doktoruna danışılması gerekmektedir. Eğer evde yapılan ufak müdahalelere rağmen tıkanıklık sürüyorsa mutlaka hekime danışılmalıdır. Bu durum Koanal Atrezi hastalığının belirtisi olabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sebepleri

Yenidoğan burun tıkanıklarının birçok sebebi olabilir. Bu süreçte annenin gözlem yapması ve gerekli çözümleri üretmesi oldukça önemlidir. Burun tıkanıklıkları mevsim değişikliği, soğuk hava, evin aşırı sıcak olması, evin yeterince havalandırılmaması, kokulu şampuanlar, sabunlar, losyonlar, bebeğin bulunduğu ortamdaki toz, sigara dumanı gibi bir çok sebeple olabilir. Genellikle mevsim geçişlerinde hava durumunun ani değiştiği durumlarda üst solunum yolu enfeksiyonları oldukça sık görülmektedir. Ayrıca bu sebepler dışında doğuştan oluşan burun tıkanıkları da olabilir. Ayrıca burun içerisinde bulunan kitleleri kistler, tümörler ve poliplerde burun tıkanıklığı sebebi olabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Önlenir ve Nasıl Giderilir?

Yenidoğan bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça sık görülür ve bunun önüne geçmek için birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Burun tıkanıklığı yaşandığını tespit ettiğinizde doğal yollarla bu problemi çözebilir ancak devamı durumunda mutlaka uzmana başvurmalısınız. Çünkü doğuştan gelen doğal kaynaklı tıkanıklar yani Koanal Atrezi problemi yaşıyor olabilirsiniz. Peki evde doğal olarak neler yapılabilir? İşte size bası basit çözümler.

-Tuzlu su kullanın!Tuzlu su ile burun temizliği yapabilirsiniz. Bu yöntem en doğal ve en basit yöntemdir. Bebeğinizin burun deliğine bir bardak suta bir kaşık tuz atarak oluşturduğunuz solüsyonu birkaç damla damlatın. 30-40 saniye bekledikten sonra temiz bir şırında ya da burun aspiratörü ile tıkanıklğa sebep olan mukusu çekin.

-Nem oranına dikkat edin! Bebeğin bulunduğu ortamdaki nem oranı oldukça önemlidir. Kapalı alanlarda ve yeterince havalandırmamış alanlarda bebekler daha kolay ve çabuk burun tıkanıklığı sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde burun dokusunda bulunana küçük tüyler henüz tam işlevini yerine getiremediğinden zararlı mikroorganizmaları süzemezler ve buda tıkanıklığa sebep olur. Bu sebeple evinizi düzenli bir şekilde havalandırmaya özen göstermelisiniz. Evinizin nem dengesini ölçmeye yarayan elektronik cihazlardan da yaralanabilirsiniz. Nem seviyesi düşük olduğu zamanlarda ise buhar makinesi kullanarak odada ki hava kalitesini düzenleyebilirsiniz.

-Bebeğin yatış pozisyonuna dikkat edin! Yeni doğan bebeklerde tıkanıklığın önüne geçebilmek için yatış pozisyonuna da dikkat etmelisiniz. Özellikle baş kısmı yüksekte kalacak şekilde uyumasını sağlarsanız tıkanıklığın da bir nebze önüne geçmiş olursunuz.

-Burun aspiratörü ve solüsyonu kullanın! Doktorunuzun önerdiği burun aspiratörü  ve solüsyonu ile düzenli olarak bebeğinizin burnundaki fazla mukusu çekebilir ve bebeğin rahat nefes alıp vermesini sağlayabilirsiniz.

Share:
Previous post
ORTA KULAKTA SIVI TOPLANMASI( Seröz Otitis Media )
Next post
Burun Kanamaları

Leave A Reply

tr_TRTürkçe