Whatsapp +90 530 412 70 20
Konum İsntanbul\Beylikdüzü
Pzt-Cuma 09:00 - 17:00

Tükürük Bezi Tümörleri

Tükürük bezinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz fakat yinede kısaca sizlere hatırlatmakta faydası olacaktır. Bilindiği gibi sindirme işleminde en önemli olan çiğneme ve yiyecekleri sindirme ve aynı zamanda tükürük tat alma işini sağladığı için ve ağız içinin nemli kalmasını sağlaması ile vücudumuzda oldukça önemli görevlerden bir tanesini yerine getirmektedir.

Sağlımız için fazlası ile önem taşıması ile birlikte birçok organımızın işlemlerini daha kolay yapması yönünden de oldukça fazla etkisi olduğunu unutmamak lazım ağız içi sağlımız yönünden de dikkat etmek gerekmektedir bu neden ile ağız ve diş bakımının da önemli yer tuttuğunu belirtmek isteriz. Bu neden ile çocuklarımız çok küçük yaşlarda ağız diş bakımının önemini anlatarak bu alışkanlığı kazanmalarını sağlamak gerekir.

Sizlere kısaca tükürük bezinin önemini aktarmaya çalıştık bu neden ile tükürük bezi hastalıklarını ve nasıl korunabileceğimizi de aktarmaya çalışacağız.

– 1 – Damak ağız tabanı ve yanak olarak üç farklı yerde bulunan tükürük bezlerine sahip olduğumuzu bilmemizde faydası olacaktır bunların her biri ayrı görevlerde vücudumuza yardımcı olmaktadırlar asit ve sıvı üretimi sağlayan bu bezlerin önem taşıdığını unutmamak gerekir.

– 2 – Sindirimde ki etkisi oldukça önemlidir çünkü kaygan bir sıvı olan tükürük sayesinde çiğneme ve yutma işlemlerini enzimler sayesinde daha kolay gerçekleştirmekteyiz bu arada bazı proteinlerin ayrılmasına da yardımcı olduğunu belirtmek gerekir.

– 3 – Farklı tükürük bezi tümörleri olduğunu belirtmek gerekir bunlardan iyi huylu olarak tanımlanan ve aynı zamanda kötü huylu olarak tanımlanan tümörler sağlık sorunlarında ortaya çıkabilmektedir bunların tedavileri tabi ki değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda ameliyatların uygulanması söz konusu olabilmektedir.

– 4 – İyi huylu tümörler selim diye adlandırılmaktadır bunlar genellik ile parotis bezinde en fazla gözükmesi ile bilinmekte de çoğunlukla boğaz ve yutak bölgelerde ortaya çıkan yâda kulak memesine yakın kulak önünde meydana gelen bir şişlik olarak kendisini göstermektedir. Tedavi edilmemesi halinde zaman içinde ne yazık ki kansere dönüşme olanağı oldukça fazladır En sık görülen tükürük bezi tümörlerinden biridir.

– 5 – Parotis bezinde en sık görülen ve erkeklerde daha fazla rastlanılan parotis bezi tümörüdür genel olarak her iki tarafta ortaya çıkması ile bilinmektedir ve sigara alkol gibi maddelerin etkisi olduğu düşünülmektedir.

– 6 – Kötü huylu tümörleri göz ardı etmemek lazım bunlara habis denilmektedir mukoepidermoid karsinom tükürük bezlerinde olduğu gibi boğaz ve ağız içinde de oluşma ihtimali bulunan riskli tümörler arasında yer almaktadır.

– 7 – Adenokistik karsinom yine kötü huylu tümörler arasında yer alması ile bilinmektedir bir farklı özelliği ise o bölgede bulunan sinir ve damarların içine girerek vücuda dağılması olarak bilinmektedir gırtlak, ağız, burun gibi bölgelerde de meydana gelmektedir. Yüz sinirlerine yakın olması halinde yüz felcinin de meydana gelmesine neden olması ile bilinmektedir.

– 8 – Asinik hücreli karsinom nadir görülen ve oldukça yavaş büyümesi ile bilinen kötü huylu tümörler arasında yer almaktadır diğer organlara sıçrama ihtimali oldukça düşük olması neden ile tedaviye olumlu cevap vermesi ile bilinmektedir.

Tükürük bezi tümörlerinde tabi ki sağlık açısından önemli olan tek nokta erken teşhis olduğunu belirtmek gerekir tümörlerin göz ardı edilmesi sonucu kötü huylu olmasına neden olunacağı gibi tedavi sürecinin de zorlaşmasına neden olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Farklı tümörler olduğunu ve hepsinin tedavilerinin farklı olduğunu bu neden ile yapılacak tetkik ve tahlillerin önemli olduğunu belirtmek de faydalı olacaktır.

Her tükürük bezi tümörünün kötü huylu olmadığını farklı tedavilerin uygulanması olumlu sonuçların alınabilmesi için röntgenler, biyopsi, tomografileri ile muayene bulguların sonucunda uygulanacak tedaviye karar verilmesi aşamasının oldukça önemli olduğunu belirtmek gerekir. İyi huylu tümörlerde tekrarlama olanağının çok az olduğunu kötü huylu tümörlerde ise ameliyat sonrası yâda yapılacak tedavilerden sonra cinsine yaygınlığına bağlı olarak değişen tedaviler ve belli dönemlerde mutlaka gerekli kontrollerin ihmal edilmemesi gerektiğini özellik ile vurgulamak isteriz.

Tükürük bezlerinin de sağlımız açısından, sindirim açısından oldukça önemli yeri olduğunu göz ardı etmemek gerekir yüz boyun bölgesinin işlevlerini yapması içinde ayrı bir önem taşıdığını bu neden ile sağlık kontrollerimizi ihmal etmemek daha sağlıklı bir hayat için uymamız gereken kurallar arasında yer almaktadır

Share:
Previous post
Dil Hastalıkları
Next post
Meniere Hastalığı Tedavisi

Leave A Reply

tr_TRTürkçe