Whatsapp +90 530 412 70 20
Konum İsntanbul\Beylikdüzü
Pzt-Cuma 09:00 - 17:00

Boyunda Şişlik ve Kitleler

Vücutta bulunan ani şişlik ve kitleler çoğu zaman korkutabilmektedir. Vücudunu iyi tanıyan biri iseniz vücudunuzun size vermiş olduğu işaretleri dikkatli bir şekilde takip edebilirsiniz. Böylece ciddi hastalıkların da ilerlemeden önüne geçmiş olursunuz. Boyunda şişlik ve kitleler farklı şekillerde incelenmektedir. Kitlelerin konumu, büyüklüğü ne kadar süredir bulunduğu kitlenin durumu hakkında net bilgi verebilmektedir. Tetkikin doğru bir şekilde yapılması ve tanının da doğru konulabilmesi için tüm şikayetlerin bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Boynunuzdaki Her Şişlik Tehlikeli Değildir

Boyundaki şişlikler çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu ayrımın doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Belirli yaş grubunda oluşan boyundaki şişlikler tehlikeli olmayacağı gibi bazı yaş gruplarında tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Boyunda şişlik ve kitleler 0-18 yaş grubu için doğumdan kaynaklı kalıtsal bir durum ya da enfeksiyona bağlı bir durum olabilmektedir. Çocuklarda oluşan bu tür kitlelerin takibi yeterli olur belirli bir süre sonrasında zaten kendiliğinden kaybolur. Enfeksiyona bağlı bir durum söz konusu ise çeşitli ilaç kullanımı ile bu kitleleri bitirebilmek mümkündür.

 

Kısa Zamanda Çıkan Kitleleri Önemseyin

Boyunda şişlik ve kitleler ya gruplarına göre farklı etkiler ve sonuçlar Boyunda oluşan kitleleri nerede oluştuğu ve ne kadar sürede orada olduğu çok önemlidir. Özellikle doktorun kontrolü sırasında kitlenin sertliği, büyüklüğü, hareket edip etmediği, kitlenin oluştuğu bölümde herhangi bir kızarıklık olup olmadığı gibi faktörler önem taşımaktadır. Belirli şekilde büyüyen ya da küçülen ve uzun bir süredir orada olan kitleler genellikle doğum sırasında anne karnında oluşan kitlelerdir ve zararsızdır. Ancak bu kitlelerin farklı şekilde enfeksiyona bağlı olarak büyümesi de söz konusu olabilmektedir. Bu durumda farklı bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Kısa sürede oluşan kitlelerin takibi daha kapsamlı yapılmalıdır. Bu nedenle bir anda çıkan kitleleri hafife almamalısınız.

Enfeksiyona Bağlı Kitleler

Küçük yaş grubu çocuklarda boyunda görülen şişlik ve kitlelerin en temel sebebi enfeksiyonlardır. Özellikle kabakulak gibi enfeksiyonlarda kulak şişliği ve kulak altı boyun bölgesinde hassasiyet ve şişlik oluşabilmektedir. Bu süreçte enfeksiyon tedavisi önerilmektedir. Enfeksiyona bağlı kitleler antibiyotik tedavisi ile geçebilmektedir. Çocukların bu süreci sorunsuz bir şekilde atlatmaları daha kolaydır. Ancak ileriki yaşlarda özellikle daha farklı ciddi hastalıklar ile mücadele eden kişilerde böyle bir şey söz konusu olduğunda daha ileri bir tetkik ve tedavi gerekebilir. Özellikle kanser hastalarında enfeksiyona bağlı bir şişlik söz konusu ise yine farklı alternatif tedavi yöntemleri de oluşabilmektedir.

Boyunda Şişlik Nedenler

Boyunda şişlik ve kitleler iyi ya da kötü olarak değerlendirilir. Her şişliğin ve kitlenin önemli bir hastalık olmadığı bilinmelidir. Ancak anormal durumda oluşan ve sizi tedirgin eden şişliklerde mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Boyundaki kitlelerin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tükürük bezlerine bağlı oluşan kitleler
  • Enfeksiyona bağlı oluşan kitleler
  • Tümör kaynaklı olan kitleler

Bu tür nedenler boyun şişliklerinde en belirgin nedenlerdir.

 

Doğumda Oluşan Kitleler

Küçük yaşlarda olan çocuklarda genellikle kulak altı bölümlerinde her iki tarafta da beze ya da şişlik görebilmek mümkündür. Enfeksiyona bağlı bir durum yok ise bu durumda doğumsal faktörlerden bahsedebiliriz. Anne karnında oluşan bu kitleler belirli bir yaşa kadar kendini gösterir ve belirli bir süre sonra kendiliğinden kaybolabilmektedir. Herhangi bir ilaç tedavisine ya da cerrahi bir müdahaleye gerek bulunmaz.

Kötü Huylu Kitlelerde İleri Tetkik Önemli

Boyundaki kitlelerin çok önemli bir kısmı özellikle ileriki yaşlarda kötü huylu tümörlerden kaynaklanmaktadır. Bu tür durumlarda ileri bir kan tahlili, mr ya da bilgisayarlı tomografi önerilmektedir. Çıkan sonuca göre farklı alternatif tedavi yöntemleri ya da cerrahi bir müdahale gerekebilmektedir.

Vücudunuzdaki Değişiklikleri Dikkate Allın

Her ne kadar belirtiler bazen farklılık gösterse de vücudunuzu en iyi tanıyan sizsiniz. Size anormal gelen bir değişiklik fark ettiğinizde vakit kaybetmeden bir uzmana danışmalısınız. Özellikle gece terlemelerinizde bir artış söz konusu ise, hemen yoruluyorsanız kendinizi sürekli halsiz ve bitkin hissediyorsanız ve ani bir şekilde kilo kaybınız söz konusu ise bu durumda hiç vakit kaybetmeden bir uzmana danışmalısınız. Böyle durumlarda lenfoma çok sık düşünülen bir sonuç olabilmektedir.

Share:
Previous post
Tükrük Bezi Enfeksiyonları
Next post
Dış Kulak Yolu İltihapları – External Otit

Leave A Reply

tr_TRTürkçe